Svet-Stranek.cz
Tatranturist

Za krásnými výhledy ze Santova:Velké Karlovice

Za krásnými výhledy ze Santova

Neděle 18. srpna 2013

                                     FOTO

Opět nádherný letní den a skupina devíti karlovských turistů vystupuje na konečné autobusu v údolí Dinotice. Čeká nás putování závěrem údolí kolem stále, i v letošním suchém létě vydatného pramene Zlatnice na Vsacký Cáb. Pohodová cesta údolím se po několika kilometrech mění v náročnější výstupovou lesní cestu na hřeben Vsetínských vrchů. Bez problémů zvládáme dnešní prakticky jediné stoupání a brzy se nám otevře pohled na známou turistickou chatu na Vsackém Cábu. U chaty poprvé posvačíme, nejmladší účastník se trochu vyřádí na trampolíně, pohovoříme s nájemcem chaty, který nám vysvětlí cestu k Cábskému jezírku a pokračujeme v cestě na sever.  
Nejdeme ale až na Ptáčnici, ale odbočíme o něco dříve po vyznačené Baťově naučné stezce. Na původní cestu narazíme na rozcestí Pod Ptáčnicí a odtud sestupujeme po prašné cestě lesem stále dolů. Jsme zvědavi na Cábské jezírko, nikdo u nás jej ještě nespatřil. Značená cesta nás bezpečně k němu zavede. Je to skutečně velmi romantické místo uprostřed rozsáhlých lesů. Z jedné strany zarostlé rákosím a travinami, z druhé otevřené, kde se v prosluněné mělké vodě  prohánějí hejna malých rybiček. Krmíme je a sledujeme jejich boj o každé sousto. Také my posvačíme a nasáváme krásu tohoto jedinečného koutu valašské přírody. 
Pokračujeme neznačenou lesní, poté luční a nakonec zpevněnou cestou s občasnými nádhernými výhledy. Před námi se tyčí hřeben Radhošťských Beskyd s majestátním Radhoštěm, celé pásmo Veřovických vrchů korunované na svém východním konci mohutným Velkým Javorníkem. Vidíme i Hostýnské vrchy s Kelčským Javorníkem a roviny Hornomoravského úvalu, nesměle vykukující za západními výběžky Veřovických vrchů. Před námi se tyčí Santov, s památníkem z II. světové války, s několika rekreačními objekty a s příjemnou dřevěnou hospodou Na Santově. Je to příležitost k občerstvení na terase s nádhernými výhledy na Vsetínské vrchy. 
Poslední úsek našeho jedenáctikilometrového putování nás vede zprvu mírně, později prudčeji stále dolů. Zleva nás sleduje údolí Malé Bystřičky a nad ním se tyčící mohutná rozsocha hřebene Vsetínských vrchů  z Dušné k Bystřičce, zakončená impozantním vrchem Klenov. Dole v údolí se choulí na soutoku Bystřičky a Malé Bystřičky dědinka Malá Bystřice. U rozcestí, za starým betonovým mostem, nás čeká poslední dnešní zastavení – v restauraci U Bušů. Klid nedělního podvečera, šumění vody, slunce sklánějící se k obzoru, to je kulisa posledního posezení při pivu a limonádě. Po páté hodině se přesunujeme na zastávku U Melichaříků, odkud nás za dvacet minut odváží autobus na Vsetín. Tam se loučíme s našimi vsetínskými členy a pokračujeme autobusem nebo vlakem dál do Velkých Karlovic. 
návštěvníků stránky
celkem241 446
tento týden561
dnes41