Svet-Stranek.cz
Tatranturist

Králický Sněžník:Velké Karlovice

Králický Sněžník

12. – 15. září 2013

FOTO                FOTO 1


Ve čtvrtek 12. září vyjel z Velkých Karlovic autobus, vezoucí 36 turistů na čtyřdenní výlet do oblasti Králického Sněžníku. Přes Hranice a Olomouc jsme nejdříve zamířili do Šternberku, historického města na jižním okraji Nízkého Jeseníku. Naším cílem byla prohlídka zdejšího mohutného hradu. Po ní jsme se ještě trochu rozhlédli po centru města, které bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací.

Ze Šternberku jsme jeli hanáckou rovinou k obci Paseky, za níž bylo před několika lety vybudováno na místě lomu, postupně zaváženého odpadem, nádherné rozsáhlé arboretum Makču Pikču. Arboretum se každý rok rozšiřuje o nové a nové části a procházka v něm vydá jež na menší turistický výšlap. Nádherné květiny, keře, jezírka, zákoutí s altány a lavičkami se líbily. Některé ženy neodolaly a přestože měly před sebou ještě tři dny cestování, nakoupily skalničky a sazeničky nejrůznějších květin.

Po vzájemné dohodě jsme potom poněkud změnili plán a místo do Úsova jsme zamířili na nedaleký Sovinec, nádherný romantický hrad na skalnatém ostrohu, obklopeném mnoha kopci Nízkého Jeseníku. Po zajímavé prohlídce hradu, pokochání se rozhledem z hradní věže i po občerstvení jsme pak za deště ujížděli přes Šumperk a Hanušovice do Vojtíškova. Serpentinami po úzké silničce jsme dojeli k našemu dočasného útulku – penzionu Sport. Ubytovali jsme se na svých pokojích a hned se přesunuli do jídelny, kde na nás čekala dobrá večeře. Po ní někteří sledovali televizní program nebo poznávali nejbližší okolí příjemného penzionu s bohatým sportovním zázemím.


V pátek 13. září (příhodné datum) nás čekal ten hlavní turistický výšlap. Autobus nás po snídani zavezl do Dolní Moravy, rekreační obci mezi oběma hlavními hřebeny Králického Sněžníku. Vystoupili jsme na parkovišti na Horní Moravě. Menší část turistů odjela poté přes Králíky ke klášteru na Horu Matky Boží, odkud vyrazili po trase „C“ nejdříve na rozhlednu Val ve výši 789 m, poté dále na naší nejnižší „tisícovku“ - nejvyššší vrchol Hanušovické vrchoviny – Jeřáb (1003 m). Po cestě zpět se zastavili u pramene Tiché Orlice. V areálu kláštera bylo možné se občerstvit a poté se vrátit busem na Horní Moravu.

Většina ostatních turistů vyrazila po žlutě značené naučné stezce údolím proti toku Moravy směrem na Králický Sněžník. Cesta stále mírně stoupala. Minuli jsme odbočku k Mléčnému prameni i ke Tvarožným děrám. Celá velká skupina se postupně rozdělila na „rychlejší“ a „pomalejší“, ale všichni posléze po kratším větším stoupání dosáhli tzv. Sněžné chaty s nádhernými výhledy na východní králický hřeben i do údolí Moravy. Pohodlný chodník nás dovedl k chatě Horské služby Franciska a odtud, již společně s červenou značkou, jsme stoupali vzhůru nejdříve k soše slůněte u zbytků původní horské chaty, která byla stržena počátkem 70. let minulého století, poté k prameni řeky Moravy. Zde téměř všichni ochutnali výbornou vodu z upraveného pramene, který se po mnoha kilometrech změní na největší moravskou řeku. Od pramene Moravy následoval již strmější,. ale krátký výstup na samotný Králický Sněžník (1424 metrů). Jeho obnažený, travnatý vrchol se ztrácel v mraku a tak jsme poněkud tápali, abychom našli rozcestník, zbytky stržené rozhledny a vrcholové skalisko. Ač v silném větru nebylo zhola nic vidět, měli jsme dobrý pocit. Stáli jsme na nejvyšším vrcholu třetího nejvyššího pohoří v ČR. Studený vítr nás donutil pokračovat v cestě. Zde se cesty jednotlivých skupin rozdělili : někteří vyrazili po české červené značce po úbočí hřebene, někteří po polské zelené hřebenové cestě přes Malý Snieznik (1338 m), Hraniční skály, Hleďsebe (1190 m) na Klepáč (Klepý, Trójmórski Wierch – 1144 m) k hraničnímu přechodu pod Klepým a dále po modré značce na Horní Moravu k rozcestí u penzionu Na Rozcestí, kde čekal autobus. Nakonec se všichni, až na malou skupinu, která si nedobrovolně prodloužila trasu po polské straně Masywa Snieźnika, sešli v podvečer v autobusu, který je odvezl do Vojtíškova na večeři.

Během dne několikrát mírně přeprchalo, mžilo a jen občas se spustil silnější déšť. Nikomu to ale nevadilo. Poněkud unaveni všichni večer podle svého gusta odpočívali.

Celou noc docela vydatně pršelo a také ráno nebylo lépe. Bylo nutné poněkud změnit program. Výšlap na druhý (východní) králický hřeben byl zrušen a místo toho jsme odjeli busem do Velkých Losin. Zde jsme navštívili zámek, po prohlídce si prošli losinské lázně a park kolem nich, podívali se do města i do zámecké zahrady. Když jsme si vše prohlédli, vrátili jsme se do Vojtíškova. Protože téměř přestalo pršet, někteří neodolali a vypravili se na kratší vycházky do okolí – k rozcestí Sedmi cest, ke kapli Franze Schuberta a pod.


V neděli, poslední den našeho čtyřdenního výletu, jsme po snídani nanosili tašky do autobusu a po rozloučení odjeli z Vojtíškova, přes Hanušovice, Šumperk a Zábřeh do Mladče. Zde jsme navštívili kouzelné Mladečské jeskyně, o nichž nám sympatická průvodkyně zajímavě vyprávěla. Dalším cílem byl zámek v Náměšti na Hané. Také zde šla asi polovina účastníků na prohlídku hezkého, již poněkud novodobějšího zámku, druhá část raději volila občerstvení v nedaleké restauraci.

Posledním cílem byly Čechy pod Kosířem. Z parkoviště u zámku (na jehož prohlídku se někteří vypravili) se většina vypravila pokořit hanácký Mont Blanc – tedy Velký Kosíř, který se nad rovinami Hané tyčí do výšky necelých 500 m. Po zhruba dvoukilometrovém nenáročném výstupu na vrchol nás přivítala architektonicky velice zajímavá, nová, 25 m vysoká rozhledna, na níž jsme po venkovním krytém točitém schodišti vystoupili. Odměnou nám byl docela hezký výhled na města Olomouc a Prostějov, plumlovský zámek, Svatý Kopeček, na výběžky Drahanské vrchoviny a na mnoho hanáckých vesnic.

Z Čech pod Kosířem jsme zamířili k domovu. Přes Prostějov, Přerov a Bystřici pod Hostýnem, přes Tesák a Troják jsme přejeli Hostýnské vrchy. Následoval Vsetín, kde vystoupili někteří kamarádi a kamarádky a potom již Karolinka a Velké Karlovice.

Hlavní letošní výlet se, i přes poněkud nevlídné počasí, docela vydařil. Všichni se z něj jistě odnesli plno nových poznatků a zážitků. 

návštěvníků stránky
celkem241 443
tento týden558
dnes38